Tıkla Ara
Whatsapp

Web Tasarım Nedir?

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Web Tasarım Nedir?
Web tasarım nedir sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse renkler, yazı tipleri ve grafik gibi öğeleri bir araya getirilerek planlama ve oluşturma işlemidir diyebiliriz.
Web tasarım nedir sorusunun cevabını biraz daha açmak gerekirse, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade etmektedir. Web tasarım, günümüzde gelişmekte olan bilişim alanında mobil ve tablet tarayıcılar için giderek daha önemli hale gelmiştir. Kullanıcıların yarıdan fazlası mobil cihazlar ile web sitelerini görüntülemektedir. Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda sorunsuz çalışan web sitelerini tasarlamak için en çok tercih edilen yöntem responsive  mobil uyum tasarım şeklidir. Responsive Mobil uyumlu siteler oluşturmak için bizde bootsrap yapısını bazı projelerimizde tercih etmekteyiz. Bunun yanında kendi hazırladığımız responsive yapılarıda kullanmaktayız.
 
İyi ve kullanıcı deneyimi yüksek web siteleri kullanımı kolay ve estetik olmalıdır. Aynı zamanda müşterinin markasına ve kurumsalına uygun olmalıdır.

Web Tasarımının Öğeleri

Web Tasarımının Öğeleri
Düzen: Grafiklerin, çizgilerin ve metinlerin düzenlenme şeklidir. Web tasarımında kilit nokta kullanıcıların aradıkları bilgileri bir bakışta bulmasına yardımcı olmaktır. Bu, tasarımın dengesini, tutarlılığını ve bütünlüğünü korumayı içermektedir.
 
Renk: Renk seçimi amaca ve müşteriye bağlıdır; Web tasarımında güvenli renkler kullanarak bir kişinin veya bir organizasyonun markasının kimliğini yada kişiliğini taşıyan renklerden oluşturulmaktadır.
 
Grafikler: Web tasarımını oluşturan logolar, fotoğraflar, küçük resimler veya simgeler içerebilir. Kullanım kolaylığı için, bunların web sayfasının rengi ve içeriği ile uyumlu ve yüklenme hızı düşünülerek, iç içe sokmadan uygun şekilde yerleştirilmesi gerekir.
 
Yazı Tipleri: Çeşitli yazı tiplerinin kullanılması bir web sitesi tasarımını önemli ölçüde daha dikkat çekici ve estetik gözükmesini sağlayabilir. Çoğu tarayıcı yalnızca “web uyumlu yazı tipleri” olarak bilinen belirli sayıda yazı tipini tanımaktadır, bu nedenle çoğu tasarımcı bu yalpaze de bulunan yazı tiplerini kullanmaktadır. Bizce de bu yazı tipleri kullanılmalıdır. Sebebi ise web siteniz farklı yazı tipleri ile estetik gözükse bile farklı tarayıcılarda kullanıcılarınıza okuma şansı tanımayacaktır.
 
İçerik: Tasarım , görsel ve metin yoluyla web sitenizin vermek istediği mesajı kullanıcılara iletmek için harika bir yoldur. İçerik, arama motorları için optimize edilmeli ve alakalı anahtar kelimeler içeren uygun uzunlukta olmalıdır.

Kullanıcı Dostu Web Tasarımı

Kullanıcı Dostu Web Tasarımı
Bir siteyi görsel olarak çekici kılan web tasarımının temel unsurlarının yanı sıra, bir web sitesi  her zaman kullanıcı dostu olmalıdır.
 
Gezinme: Web tasarımındaki site mimarisi, menüler ve diğer gezinme araçları, kullanıcıların aradıklarını kolaylıkla bulmalarını sağlayacak şekilde oluşturulmalıdır. Amaç, kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgileri verimli bir şekilde bularak sitede kolayca dolaşmasına yardımcı olmaktır.
 
Multimedya: Tasarımdaki ilgili video ve ses uyaranları, kullanıcıların bilgileri kavramasına, kolay ve hızlı bir şekilde anlayış geliştirmesine yardımcı olabilir. Bu, ziyaretçileri web sayfasında daha fazla zaman geçirmeye teşvik edebilir.
 
Responsive Mobil Uyumluluk: Web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi öğelerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenerek gösterilmesidir.  Tüm bu süreçler aslında farklı işletim sistemlerine ve özelliklere sahip akıllı telefonlarda ve tabletler gibi tarayıcıların her birisinde sizlere aynı kullanımı sunması, sorunsuz olması ve kullanıcıların olmazsa olmazlarından birisidir.
 
Web tasarımı nedir ve iyi bir tasarımın nasıl olması  gerektiğini anladık. Şimdi ne olmadığı hakkında biraz konuşalım.
 
Web sitenizi kullanma deneyiminin tamamı açık ve sezgisel olmalıdır. Ziyaretçilerinizi yormadan aradıklarını bulmalarını sağlamalıdır.
 
Sizde Web tasarımına ihtiyaç duyuyorsanız  sunmakta olduğumuz hizmetlerimize sahip olmak için bizimle iletişime geçin.
Ankara Web Tasarım İletişim
Ankara Web Tasarım
DizaynOfisi 2006 yılından beri müşterilerine interaktif çözümler sunan, yaratıcı bir butik dijital ajanstır.
İletişim
0542 457 78 50
info@dizaynofisi.com
Copyright © DizaynOfisi